Kilpailutoiminta

Miekkailu on kuntoa kohottava ja virkistävä harrastus, jossa kilpaileminen ei ole välttämätöntä. Kilpailut antavat harrastukselle kuitenkin lisäulottuvuuden, jonka puitteissa miekkailijat voivat testata taitojaan ja fyysisiä sekä psyykkisiä ominaisuuksiaan.

Saimaan Säilät on osallistunut kilpailutoimintaan aktiivisesti. Menestys on vuosien saatossa ollut vaihtelevaa. 2015 loppuun mennessä 42 seuran miekkailijaa on saavuttanut jossain sarjassa SM-mitalin. Seuran jäsenten saavuttamien SM-mitaleiden määrä oli tuolloin yhteensä 113.

Vanhemman muistilista kisamatkoille

Kilpailujen järjestäminen viime aikoina

Seura järjesti vuonna 2018 kaikkiaan 4 kilpailua, joista merkittävin oli kaksipäiväinen Asinsaaren kilpailu. Toista kertaa järjestetty nuorten Kuutti Cup tuplasi osallistuja määrän ja näin ollen lunasti tarpeellisuutensa nuorten kilpatarjonnassa.

Poimintoja kilpailutuloksista 2018

Seuran jäsentenväliset kilpailut
Kuukausikilpailut n. kerran kuussa
Kansalliset kilpailut
Torniturnaus Kuopio 6.1.
Kalpa miehet 18. Juha Käyhty
24. Ilkka Seppänen
30. Marko Saikko
Junioreiden Masters, Helsinki 20.-21.1.
U12 17. Antti-Pekka Tarkiainen
22. Justus Saikko
U14 tytöt 12. Pinja Saikko
U14 pojat 17. Akusti Tarkiainen
Kalpamaraton Lappeenranta 17.2.
Naiset 15. Marja Jukkara
18. Katariina Pönni
27. Eeva Viinimäki
Miehet 17. Marko Saikko
23. Juha Käyhty
 
Karjalan Kalvan kalpakilpailu,15.4., Joensuu
U17 2. Pinja Saikko
Joukkuekilpailu 2. Marko Saikko, Joose Korhonen, Jesperi Lauhio
 
Asinsaaren juniorikilpailu 6.-7.7.
U12 1. Antti-Pekka Tarkiainen
2. Eetu Astikainen
3. Justus Saikko
3. Erik Väätänen
U14 3. Pinja Saikko
U14 3. Akusti Tarkiainen
5. Filip Väätänen
6. Henri Virtanen
U17 2. Katariina Pönni
6. Pinja Saikko
U17 9. Antti Remsu
13. Henri Virtanen
14. Akusti Tarkiainen
15. Eljas Hannonen
16. Topi Siintovaara
Junioreiden masters, Porvoo 16.-17.9.
U13 19. Eetu Astikainen
22. Justus Saikko
24. Antti-Pekka Tarkiainen
U17 13. Minni Suvantola
U15 6. Akusti Tarkiainen
20. Velizar Dimitrov
Junioreiden masters, Helsinki 16.-17.9.
U13 21. Eetu Astikainen
25. Justus Saikko
U15 11. Pinja Saikko
U15 17. Velizar Dimitrov
18. Filip Väätänen
U17 11. Antti Remsu
U20 9. Katariina Pönni
 
Nils Sjöblom memorial, Helsinki 29.9.
Kalpa miehet 31. Juha Käyhty
Pyörätuolimiekkailukilpailu 10.11.
3. Sirpa Reponen
Kuutti Cup, Lappeenranta 10.11.
U13 2. Antti-Pekka Tarkiainen
4. Eetu Astikainen
5. Justus Saikko
15. Samuli Himanen
U15 2. Pinja Saikko
U15 3. Akusti Tarkiainen
5. Velizar Dimitrov
U17 1. Minni Suvantola
2. Nelli Virtanen
U17 3. Antti Remsu
4. Eljas Hannonen
Kansainväliset kilpailut
Vetrov Epee veteraani kalpa, Pietari 4.11.
Kalpa O60-70+ 9. Ilkka Seppänen
10. Juha Käyhty
12. Ilari Saarinen
13. Harto Laari
MM-, EM-, SM-kilpailut
PM-mestaruuskilpailu18.3. Turku
O50 12. Juha Käyhty
Veteraanien MM-kilpailut Livorno Italia 8.-14.10.
O50 kalpa 42. Leila Suvantola
O70 kalpa 49. Ilkka Seppänen
O60 kalpa 65. Juha Käyhty
Miesten joukkue Team Finland 13. BADE Jan, HEISKARI Mika, KÄYHTY Juha, KYLLIJOKI Velijussi, LAUHIO Seppo, SEPPÄNEN Ilkka
Veteraanien SM-kilpailut 

Poimintoja kilpailutuloksista 2017

Seuran jäsentenväliset kilpailut
Pukki-Kuppi 18.12.
U14 juokkuekisa 1.
Tonttu-Kuppi 20.12.
U12 1. Ari-Pekka Tarkiainen
2. Eetu Astikainen
3. Erik Väätänen
Pukki-Kalpa 21.12.
Naiset 1. Marja Jukkara
2. Eija Korhonen
3. Nadja Kozlova
4. eeva Viinimäki
Miehet 1. Jonni Korhonen
2. Ilkka Seppänen
3. Juha Käyhty
4. Ilari Saarinen
Maaliskalpa 29.3.
Helmikalpa 19.2.
Tammikalpa
Kansalliset kilpailut
Junioreiden Masters, Turku 28.-29.10.
U12 26. Eetu Astikainen
Nils Sjöblom memorial, Helsinki 7.10.
Kalpa 35. Ilkka Seppänen
Kuutti Cup, Lappeenranta 30.9.
U12 1. Ari-Pekka Tarkiainen
2. Eetu Astikainen
3. Justus Saikko
U17 6. Pinja Saikko
7. Maiju Nyrhi
U17 4. Akusti Tarkiainen
5. Antti Remsu
6. Topi Siintovaara
8. Velizar Dimitrov
Lappeenrannan pyörätuolimiekkailukilpailu 30.9.
3. Sirpa Reponen
Junioreiden masters, Porvoo 16.-17.9.
U12 14. Eetu Astikainen
15. Antti-Pekka Tarkiainen
16. Justus Saikko
18. Erik Väätänen
U14 11. Pinja Saikko
U14 13. Akusti Tarkiainen
19. Velizar Dimitrov
20. Filip Väätänen
U17 18. Topi Siintovaara
22. Antti Remsu
Asinsaaren juniorikilpailu 7.-8.7.
U12 3. Eetu Astikainen
5. Erik Väätänen
6. Antti-Pekka Tarkiainen
7. Justus Saikko
U14 tytöt 6. Pinja Saikko
U14 pojat 10. Filip Väätänen
11. Antti Remsu
12. Akusti Tarkiainen
U17 tytöt 5. Pinja Saikko
6. Katariina Pönni
U17 pojat 10. Eljas Hannonen
11. Akusti Tarkiainen
Masters Finaali 2017 21.5. Espoo
U14 3. Pinja Saikko
Allez kalpamaraton 13.5., Jyväskylä
Miehet 15. Ilkka Seppänen
18. Ilari Saarinen
Karjalan Kalvan kalpakilpailu,22.4., Joensuu
U14 4. Antti Remsu
5. Akusti Tarkiainen
Junioreiden suurkisat, Espoo 25.-26.3.
U14 29. Akusti Tarkiainen
U12 22. Velizar Dimitrov
Savonlinnan nuorten otteluharjoitus 25.2.
Pikkumiehet 1. Velizar Dimitrov
Pojat 2. Niklas Uusimäki
3. Akusti Tarkiainen
Kalpamaraton Lappeenranta 18.2.
Naiset 15. Marja Jukkara
19. Eeva Viinimäki
Miehet 11. Jonni Korhonen
13. Marko Saikko
18. Ilkka Seppänen
Junioreiden Masters, Tampere 11.-12.2.
U14 12. Pinja Saikko
U12 13. Justus Saikko
Turun veteraanikilpailu 21.1.
Kalpa miehet 5. Ilkka Seppänen
9. Anssi Tarkiainen
Torniturnaus Kuopio 7.1.
Kalpa miehet 32. Marko Saikko
Kansainväliset kilpailut
Vetrov Epee veteraani kalpa, Pietari 4.11.
Kalpa yleinen 24. Marko Saikko
25. Ilkka Seppänen
30. Harto Laari
O70 2. Ilkka Seppänen
Sasän joukkue 10.
MM-, EM-, SM-kilpailut
Veteraanien EM-kilpailut 25.-28.5., Chiavari, Italia
Kalpa O70 27. Ilari Saarinen
28. Ilkka Seppänen
Veteraanien MM-kilpailut 15.-21.10. Maribor, Slovenia
Floretti O70 43. Ilkka Seppänen
Kalpa O70 24. Ilkka Seppänen
55. Ilari Saarinen
Veteraanien SM-kilpailut 11.-12.11. Helsinki
Floretti O40-O70 3. Ilkka Seppänen
Kalpa O60-O70 2. Ilkka Seppänen
5. Juha Käyhty
7. Ilari Saarinen
Sasän joukkue 3. Ilkka Seppänen, Ilari Saarinen ja Juha Käyhty

Poimintoja kilpailutuloksista 2016

Seuran jäsentenväliset kilpailut
Joulukalpa
Juniorit 14.12. 1. Akusti Tarkiainen
2. Eljas Hannonen
3. Pinja Saikko
3. Antti Remsu
5. Topi Siintovaara
6. Maiju Nyrhi
Minijuniorit 19.12. 1. Velizar Dimitrov
2. Erik Väätänen
3. Eetu Viinimäki
3. Justus Saikko
Aikuiset 22.12. 1. Ilkka Seppänen
2. Jonni Korhonen
3. Marko Saikko
3. Joose Korhonen
5. Marja Jukkara
6. Anssi Tarkiainen
7. Eeva Viinimäki
Kevätkalpa 30.5.
Juniorit 1. Pinja Saikko
2. Katariina Junnikkala
3. Eljas Hannonen
3. Eetu Viinimäki
5. Justus Saikko
Vanhemmat juniorit 1. Jonni Korhonen
2. Ilkka Seppänen
3. Ilari Saarinen
3. Benjamin Nikkari
5. Marko Saikko
6. Joose Korhonen
7. Eija Korhonen
8. Anssi Tarkiainen
Kansalliset kilpailut
Torniturnaus Kuopio 6.1.
Kalpa miehet 10. Jonni Korhonen
Levi Open 2016 30.-31.1.
Kalpa miehet 3. Ilkka Seppänen
8. Ilari Saarinen
Floretti miehet 6. Ilkka Seppänen
Espoo Masters 2015 6.-7.2.
U12 20. Pinja Saikko
Kalpa maraton Lappeenranta 5.3.
Kalpa miehet 16. Jonni Korhonen
18. Ilari Saarinen
19. Ilkka Seppänen
20. Marko Saikko
Kerttula Memorial 9.4.
Kalpa miehet 28. Jonni Korhonen
33. Ilari Saarinen
39. Ilkka Seppänen
Minizorrojen kevätkisa, Helsinki 21.5.
Kalpa U12 6. Pinja Saikko
12. Akusti Tarkiainen
Asinsaaren juniorikilpailu 8. – 9.7.
Kalpa U12 5. Pinja Saikko
7. Akusti Tarkiainen
Kalpa U14 3. Pinja Saikko
Junioreiden Masters, Porvoo 10.-11.9.
Kalpa U14 tytöt 6. Pinja Saikko
Kalpa U14 pojat 24. Akusti Tarkiainen
Junioreiden Masters, Turku 22.-23.10.
Kalpa U14 tytöt 3. Pinja Saikko
EFC U14 Masters Espoo 20.11.
Kalpa U14 tytöt 25. Pinja Saikko
Kirkkonummi Open Veteran competition
Kalpa 3. Ilkka Seppänen
Kansainväliset kilpailut
Veteraanikilpailut Hampurissa
Kalpa O70 2. Ilari Saarinen
Ohrid Lake Cup 2016 27.8.-28.8.
Kalpa veteraanit 7. Ilkka Seppänen
8. Ilari Saarinen
Kalpa yleinen 9. Ilkka Seppänen
Floretti veteraanit 2. Ilkka Seppänen
Vetrov Epee veteraani kalpa, Pietari 5.-6.11.
Kalpa 29 Harto Laari
MM-, EM-, SM-kilpailut
Veteraanien joukkue EM 5.5.-8.5.
Grand veterans kalpa 8. Juokkueessa Ilkka Seppänen, Juha Kallio ja Jan Bade

 

Veteraanien MM-kilpailut, Stralsund 10.-16.10.
Floretti miehet 70+ 26. Ilkka Seppänen
Kalpa miehet 70+ 22. Ilkka Seppänen
Joukkuekalpa, miehet 14. Joukkueessa Ilkka Seppänen, Seppo Lauhio, Jan Bade, Hans Andersson ja Jarmo Hirvonen
Veteraanien SM-kilpailut Helsinki 29.-30.10.
Kalpa naiset O50 8. Marja Jukkara
Floretti miehet yhdistetty O40 7. Ilkka Seppänen
Kalpa miehet yhdistetty O50 8. Ilkka Seppänen

Poimintoja kilpailutuloksista 2015

Seuran jäsentenväliset kilpailut
Joulukalpa
Juniorit 1. Pinja Saikko
2. Pietu Ström
3. Katariina Junnikkala
Vanhemmat juniorit
Kevätkalpa 1.6.
Juniorit 1. Antti Huopio
2. Pinja Saikko
3. Katariina Junnikkala
Vanhemmat juniorit 1. Joose Korhonen
2. Ilari Saarinen
3. Jonni Korhonen
3. Benjamin Nikkari
5. Marko Saikko
6. Eija Korhonen
Kansalliset kilpailut
Karjalan Kalvan 10v juhlakilpailu 28.-29.11.
Kalpa U20 1. Jonni Korhonen
6. Joose Korhonen
Kalpamaraton 5. Jonni Korhonen
7. Ilari Saarinen
9. Marko Saikko
Joukkuekilpailu 2. Joukkueessa Ilari Saarinen, Jonni Korhonen ja Marko Saikko
Espoo Masters 2015 7.-8.11.
Kalpa U12 24. Pinja Saikko
YM Juhlakilpailu 31.10.-1.11.
Kalpa miehet 28. Jonni Korhonen
Nils Sjöblom Memorial 19.9.
Kalpa miehet 30. Ilkka Seppänen
35. Ilari Saarinen
Porvoo Masters 2015 12.-13.9.
Kalpa U12 8. Pinja Saikko
Asinsaaren juniorikilpailut 3.-4.7.
Kalpa minijuniorit U11 3. Pinja Saikko
Kalpa kadetit U17 5. Tuisku Lindberg
8. Niilo Jurvanen
Kalpa juniorit U20 3. Jonni Korhonen
5. Niilo Jurvanen
Porvoon miekkailijoiden 10v Juhlakilpailu 23.5.
Kalpa yli 15-vuotiaat 6. Jonni Korhonen
9. Marko Saikko
Allez 30v Juhlakilpailu 18.4.
Yksilökilpailu 12. Jonni Korhonen
14. Ilkka Seppänen
15. Niilo Jurvanen
18. Ilari Saarinen
26. Marko Saikko
Joukkuekilpailu
Saimaan Säilät 1 7. Jonni Korhonen
Niilo Jurvanen
Saimaan Säilät veteraanit 9. Ilkka Seppänen
Ilari Saarinen
Marko Saikko
Erkki Kerttula Memorial 2015 28.3.
Kalpa miehet 37. Marko Saikko
39. Jonni Korhonen
40. Ilari Saarinen
Espoon Junioreiden Suurkisat 20.-22.3.
Kalpa juniorit U15 18. Andrej Milov
Kalpa kadetit U17 31. Andrej Milov
Kalpamaraton Helsinki 15.3.
Kalpa miehet 16. Jonni Korhonen
22. Ilkka Seppänen
31. Ilari Saarinen
Levi Open 2015 31. – 1.2.
Kalpa miehet 8. Ilari Saarinen
Junioreiden Masters kisa Espoo 31.-1.2.
Kalpa minijuniorit U11 20. Pinja Saikko
Kalpa juniorit U15 7. Andrej Milov
Torni turnaus Kuopio 3.1.
Seniorit 8. Jonni Korhonen
15. Marko Saikko
18. Ilari Saarinen
23. Ilkka Seppänen
Kansainväliset kilpailut
Veterans Vetrov epee, Pietari 3.-4.10.
Kalpa 10-16 Ilari Saarinen
21-28 Harto Laari
Ohrid Cup 2015 29.-30.8. Makedonia
Epee men veterans 10. Ilari Saarinen
11. Marko Saikko
Team Romania 3. Marko Saikko
MM-, EM-, SM-kilpailut
Veteraanien MM-kilpailut Limoges, Ranska 19.-25.10.2015
Kalpa miehet 70v 28. Ilkka Seppänen
47. Ilari Saarinen
Floretti miehet 70v 30. Ilkka Seppänen
Kalpa joukkue 8. Joukkueessa Ilari Saarinen, Ilkka Seppänen, Jan Bade, Seppo Lauhio ja Jarmo Hirvonen
Veteraanien EM-kilpailut Porec, Kroatia 14.5.-17.5.2015
Kalpa miehet 70v 18. Ilari Saarinen
31. Ilkka Seppänen
Saimaan Säilien juhlakilpailu. Veteraanien SM-kilpailut 10.10.2015
Kalpa miehet 60-70v 3. Ilkka Seppänen
5. Ilari Saarinen
6. Harto Laari
Kalpa miehet 40v 8. MarkoSaikko
Floretti miehet 40-70v 3. Ilkka Seppänen
Säilä miehet 40-60v 5. Marko Saikko
Kalpa joukkue 4. Joukkueessa Ilkka Seppänen, Ilari Saarinen, Harto Laari ja Marko Saikko

Poimintoja kilpailutuloksista 2014

Seuran jäsentenväliset kilpailut
Joulukalpa 17.12.
Juniorit 1. Katariina Junnikkala
2. Pinja Saikko
Joulukalpa 17.12
Vanhemmat juniorit 1. Saska Surakka
2. Niilo Jurvanen
3. Joose Korhonen
3. Jonni Korhonen
Joulukalpa 18.12
Yleinen sarja 1. Jonni Korhonen
2. Marko Saikko
3. Ilkka Seppänen
3. Benjamin Nikkari
5. Tuomas Koski
6. Jose Saborit
7. Jani Leppänen
8. Eija Korhonen
9. Harto Laari
Kansalliset kilpailut
Joensuun kalpakilpailu 11.-12.10.
Kalpa seniori 2. Jonni Korhonen
Kalpa juniorit U20 3. Jonni Korhonen
7. Joose Korhonen
8. Andrej Milov
Kalpa juniorit U15 6. Andrej Milov
Asinsaaren nuorten kalpakilpailut
Minijuniorit U11 5. Pinja Saikko
Kadetit 5. Niilo Jurvanen
7. Saska Surakka
9. Tuisku Lindberg
12. Mänttäri Samu
Juniorit 3. Jonni Korhonen
3. Saska Surakka
Junioreiden Masters kisa Espoo 8.-9.11.
Kalpa minijuniorit U11 21. Pinja Saikko
Kalpa juniorit U15 18. Andrej Milov
Kansainväliset kilpailut
Kupittaa Tournament 18.10.
Kalpa veteraanit 10. Ilari Saarinen
MM-, SM-kilpailut
Veteraanien MM miekkailut Debrecen, Unkari 21.-26.10.
Kalpa miehet 70v 3. Ilari Saarinen
44. Ilkka Seppänen
Kalpa joukkue 12. Joukkueessa Ilkka Seppänen, Ilari Saarinen, Seppo Lauhio ja Jan Bade
Veteraanien SM 6.9.
Kalpa yli 50v 3. Ilari Saarinen
Floretti yli 40v 2. Ilkka Seppänen
Kalpa joukkue 1. Joukkueessa Ilari Saarinen, Ilkka Seppänen ja Marko Saikko

Poimintoja kilpailutuloksista 2012

Kansainväliset kilpailut
Levi Open, Levi 28.1
Kalpa, miehet 14. Ilari Saarinen
Juniorikilpailut, Viipuri 5.5
Tytöt, alle 15 v. 7. Ruut Wasama
Junioreiden ja minijunioreiden PM-kilpailut, kalpa, Espoo 29.9
Pojat alle 15 v. 20. Niilo Jurvanen
Pojat alle 17 v. 59. Jonni Korhonen
Kupittaa Tournament, kalpa 13-14.10
Miehet, yleinen sarja 74. Tuomas Koski
Veteraanisarja, miehet 12. Ilari Saarinen
Veteraanien A. Vetrov Tournament, Pietari 27.10
Miesten ja naisten yhteiskilpailu 14. Ilari Saarinen
16. Harto Laari
SM-kilpailut 2012
Junioreiden kalpa, Helsinki 21.1
Pojat alle 17 v. 23. Jonni Korhonen
Veteraanien kalpa Savonlinna 8.9
3. Ilari Saarinen
Kansalliset kilpailut
Minijuniorien Masters -kilpailu, Porvoo 12.2
Pojat alle 15 v. 14. Saska Surakka
16. Niilo Jurvanen
Juniorien Suurkisat, Espoo 10.3, kalpa
B-sarja, pojat 23. Jonni Korhonen
C-sarja, pojat 17. Niilo Jurvanen
21. Saska Surakka
C-sarja, tytöt 16. Ruut Wasama
Kalpamaraton, Helsinki 17.3
Miehet 23. Ilari Saarinen
24. Tuomas Koski
Kalpamaraton, Jyväskylä 28.4
Yleinen sarja 10. Erik Raatikainen
11. Tuomas Koski
24. Ilari Saarinen
Joukkuekilpailu 4. SaSä
Asinsaaren minijuniori- ja kadettiikisat, kalpa 6-7.7
Tytöt ja pojat alle 13 v. 6. Aaron Wasama
8. Miro Mänttäri
Tytöt alle 15 v. 3. Ruut Wasama
Pojat alle 15 v. 9. Niilo Jurvanen
10. Saska Surakka
Kalpa, pojat alle 17 v. 3. Jonni Korhonen
7. Benjamin Nikkari
8. Saska Surakka
Nils Sjöblom Memorial, Helsinki 15.9
Kalpa, miehet 25. Tuomas Koski
Minijunioreiden Masters-kilpailu, Porvoo 22.9, kalpa
Pojat alle 15 v. 3. Saska Surakka
Karjalan Kalvan kalpakilpa Joensuu 20.10
Pojat alle 20 v. 2. Jonni Korhonen
4. Joose Korhonen
8. Rico Martikainen
Tytöt ja pojat alle 15 v. 1. Saska Surakka
2. Niilo Jurvanen
5. Arttu Hägg
Veteraanit 1. Ilari Saarinen
Seuran jäsentenväliset kilpailut ja seuraottelut
Kevätkalpa, kv kutsukilpailu, Lappeenranta 21.4
Yleinen sarja 3. Tuomas Koski
3. Erik Raatikainen
14. Ilari Saarinen
Tytöt ja pojat alle 17 v. 2. Jonni Korhonen
5. Bejamin Nikkari
Tytöt ja pojat alle 15 v. 2. Joose Korhonen
3. Niilo Jurvanen
3. Ruut Wasama
5. Rico Martikainen
8. Aaron Wasama
Joulukalpa, Lappeenranta 17.12
Minijuniorit 1. Andrej Milonov
2. Miro Mänttäri
3. Christian Kiljunen
3. Veeti Heikkinen
5. Aapo Loimalahti
6. Paulus Tukia
7 Katariina Junnikkala
Joulukalpa, Lappeenranta 20.12
Seniorit ja vanhemmat juniorit 1. Jonni Korhonen
2. Tuomas Koski
3. Ilari Saarinen
3. Niilo Jurvanen
5. Jani Leppänen
6. Rico Martikainen
7. Harto Laari
8. Marko Saikko

 

Poimintoja kilpailutuloksista 2011

Kansainväliset kilpailut
Levi Open, Levi 29-30.1
   Floretti, miehet:  7.  Ilari Saarinen
   Kalpa, miehet 14.  Ilari Saarinen
Avoin minijuniorien kalpa, Pietari 7.5
   Tytöt, alle 13 v. 8. Ruut Wasama
   Pojat, alle 13 v. 3. Saska Surakka
5. Lauri Sihvo
9. Daniel Nikkari
10. Aaron Wasama
13. Tuisku Lindberg
   Pojat, alle 16 v. 5. Jonni Korhonen
6. Benjamin Nikkari
Veteraanijoukkueiden PM-kilpailut, Riika, Latvia 24.9
   Kalpa, miehet, yli 40 v 17. Ilari Saarinen
21 Ilkka Seppänen
Veteraanien A. Vetrov Tournament, Pietari 8.10
   Kalpa, sekasarja yli 40 v 9. Ilari Saarinen
11. Harto Laari
14. Ilkka Seppänen
Kupittaa Tournament, Turku 23.10
   Kalpa, miehet yli 40 v 5. Ilari Saarinen
SM-kilpailut 2011
   Kalpa, pojat alle 20 v, Helsinki 15.1 21.  Arimo Kerkelä
   Veteraanit, Savonlinna 13.-14.8
       * kalpa , miehet yli 50 v ja yli 60 v yhdistetty sarja 3. Ilari Saarinen
3. Ilkka Seppänen
       * floretti, miehet yli 50 v ja yli 60 v yhdistetty sarja 3. Ilkka Seppänen
Kansalliset kilpailut
Minijuniorien Masters -kilpailu, Lappeenranta 12.2
   Kalpa, tytöt ja pojat alle 13 v 3. Niilo Jurvanen
7. Saska Surakka
8. Ruut Wasama
12. Lauri Sihvo
16. Aaron Wasama
   Kalpa, pojat alle 15 v 11. Jonni Korhonen
12. Joose Korhonen
14. Onni Purontaka
Juniorien Suurkisat, Espoo 11-13.3
   Kalpa, tytöt ja pojat alle 13 v 4. Niilo Jurvanen
10. Lauri Sihvo
16. Saska Surakka
   Kalpa, tytöt ja pojat, alle 15 v 16. Jonni Korhonen
18. Niilo Jurvanen
27 Lauri Sihvo
   Kalpa, pojat alle 20 v 19. Arimo Kerkelä
Kalpamaraton , Jyväskylä 9.4
   Miehet 19. Arimo Kerkelä
32. Ilari Saarinen
Minijunioreiden Kevätkarnevaalit,Espoo 29.5
   kalpa, joukkue, tytöt ja pojat alle 13 v 3. SaSä 1)
Asinsaaren juniorikisat 8-9.
   Kalpa, tytöt ja pojat alle 13 v 3. Niilo Jurvanen
9. Saska Surakka
10. Lauri Sihvo
11. Tuisku Lindberg
   Kalpa, tytöt alle 15 v 2. Ruut Wasama
   Kalpa, pojat alle 15 v 2. Jonni Korhonen
7. Saska Surakka
8. Niilo Jurvanen
10. Lauri Sihvo
12.  Joose Korhonen
   Kalpa, pojat alle 17 v 6. Jonni Korhonen
   Kalpa, pojat alle 20 v 2. Arimo Kerkelä
Espoo Masters –kilpailu, Espoo 17-18.9
   Kalpa, pojat alle 15 v 5. Saska Surakka
13. Niilo Jurvanen
   Kalpa, pojat alle 17 v 12 Jonni Korhonen
Karjalan Kalvan kalpakilpailu, Joensuu 15-16.10
   Miehet 18. Ilari Saarinen
   Veteraanit 6. Ilari Saarinen
   Tytöt ja pojat alle 15 v 1.  Niilo Jurvanen
2. Saska Surakka
4. Joose Korhonen
5. Ruut Wasama
   Pojat alle 20 v 5. Jonni Korhonen
Minijuniorien joukkuekalpa, Lappeenranta 17.12 2. SaSä 2)

1) SaSä:n joukkue ”Alfonsin kaarti” (Saska Surakka, Niilo Jurvanen, Lauri Sihvo ja Ruut Wasama) valittiin kisojen parhaan maskotin väkästelleeksi joukkueeksi. Maskottina oli ”ritari Alfons”, seuran velvoitetuomarina kilpailussa toiminut Arimo Kerkelä.

 2) SaSä:n joukkue: Niilo Jurvanen, Saska Surakka, Rico Martikainen